head_1
Banner SP Skrudzina

Historia szkoły w Skrudzinie

Treść

Na mocy dekretu organizacyjnego wydanego przez Radę Szkolną Krajową we Lwowie z roku 1910 -utworzono w Skrudzinie w 1911 r. jednoklasową szkołę z językiem wykładowym polskim. Nauka początkowo odbywała się w prywatnym domu p. Wojciecha Łatki. Pierwszym nauczycielem i kierownikiem szkoły był Antoni Brandys. Szkoła została zaprojektowana i wybudowana przez architekta i przedsiębiorcę z Nowego Sącza p. Józefa Wojtygę. Oddano ją do użytku 1913 roku. (Kosztorys opiewał na 13500 koron ). 21 września uroczyście pobłogosławił ją ks. Andrzej Jaroch ekspozyt z Gołkowic polskich. Nauka w tym budynku odbywała się do roku 1967.

W całej Polsce realizowany był program "Tysiąc szkół na Tysiąclecie". Uczniowie z Zabełcza koło Nowego Sącza rzucili hasło "PRZEZ DZIECI DLA DZIECI". Organizowali różne akcje (np. zbierania surowców wtórnych) a uzyskane pieniądze przesyłali na konto budowy szkoły w Skrudzinie. Ich inicjatywę podjęli mieszkańcy wsi, ofiarując plac pod budowę, drewno i wiele godzin społecznej pracy. Nową szkołę oddano do użytku w 1967 r. Kierowniczą funkcję przez wiele lat sprawował śp. Władysław Opolski.

1998 rok - budynek szkoły po 30 latach wymaga kapitalnego remontu. Pani dyrektor Małgorzata Niemiec rozpoczęła starania o zrekonstruowanie budynku. Wydeptała wszystkie ścieżki, nie ominęła żadnej dróżki, która mogłaby doprowadzić do celu. Z wielkim zrozumieniem do tej sprawy podszedł burmistrz M i G Starego Sącza p. MARIAN CYCOŃ. W marcu 1998 roku prace remontowe ruszyły pełną parą. Wzięli w nich czynny udział mieszkańcy Skrudziny i okolicznych wsi.